Podsumowanie terapii logopedycznej 2015/2016

zajecia m

Terapia logopedyczna w II półroczu przebiegała wg indywidualnych programów terapii. Na bieżąco były one modyfikowane i dostosowywane do możliwości dziecka, efektywności metod oraz czasu poświęcanego przez dziecko na ćwiczenia w domu.

Stosowałam ćwiczenia logopedyczne usprawniające: buzię, język, wargi, policzki, podniebienie miękkie, twarde, mięśnie pierścienia zwierającego gardła, rozwijające i doskonalące słuch fonematyczny, wzmacniające aparat oddechowy, prowadzące do wywołania i utrwalenia głosek w izolacji, sylabach, wyrazach, związkach wyrazowych, zdaniach, mowie spontanicznej, ćwiczenia leksykalne związane z rozwijaniem mowy, wzbogacaniem słownictwa, usprawniające technikę czytania i pisania oraz ćwiczenia inne wspomagające terapię. Do ćwiczeń-zabaw wykorzystywałam bardzo różnorodne pomoce, często samodzielnie wykonywane np. gry planszowe: „Pociągi”, „Wąż”, plansze „Co jest pod balonikiem?”, wędki magnetyczne, proste origami, „dmuchanki”, „Worek chomika Bzika” itp. Często wykorzystuję również niekonwencjonalne środki dydaktyczne, takie jak: świeczki, bańki mydlane, miska z wodą, plastikowe zakrętki, słone paluszki, tarta czekolada, gumy rozpuszczalne, krówki, woda mineralna, soki, musy owocowe, rodzynki, herbata rozpuszczalna, ryż preparowany, lody itp. Zachęcam rodziców do zabaw logopedycznych z dziećmi z użyciem różnych środków. Prawie wszystkie dzieci uczęszczające na terapię uzyskały poprawę jakości mowy. Wspólnie z nimi dokonaliśmy oceny efektów pracy i oznaczyliśmy je na kartach „9 kroków do sukcesu”. Niektóre dzieci pokonały wszystkie „schody” i nie muszą kontynuować terapii, inne potrafią prawidłowo artykułować zaburzone wcześniej głoski, ale powinni je jeszcze utrwalać w mowie spontanicznej. Niektórym dzieciom w prawidłowej artykulacji przeszkadza wadliwa budowa narządów mowy – wada zgryzu. W takich wypadkach konieczne jest działanie ortodontyczne i zapobiegawcze. Przeprowadziłam badania przesiewowe w grupie 5, 6-latków oraz konsultacje logopedyczne, rozmowy indywidualne, wskazówki i informacje dla rodziców, uczniów w formie gazetki, wskazówki na stronie internetowej szkoły oraz na blogu logopedycznym „Bajkowy świat mowy” michalska-log.blogspot. Dzieci na zajęciach pracują bardzo chętnie. Szkoda że w domu sporadycznie. Gdyby kontynuowali ćwiczenia chociaż po kilka minut dziennie w domu, efekty byłyby znacznie lepsze. Na zdjęciach widać, że ćwicząc mowę można także dobrze się bawić.

Logopeda: Małgorzata Michalska

• zajecia (1)