Piątoklasiści z wizyta u mieszkańców lasów równikowych

mini las Klasa 5a na lekcjach geografii podróżuje online po krajobrazach świata. Poznaje klimat, charakterystyczne cechy krajobrazu, zwierzęta i roślinność – zupełnie odmienną od naszej.

Tym razem wybrali się w strefę bujnych lasów równikowych, które zawsze są zielone. Klimat tu sprzyja rozwojowi roślin, bo jest gorąco i wilgotno. Drzewa sięgają nawet do 80 m i mają po 250 lat. Lasy deszczowepełnią bardzo wiele ważnych funkcji. Są to tzw. „ zielone płuca świata”, ponieważ wytwarzają największą ilość tlenu, a także pochłaniają najwięcej dwutlenku węgla.Do 40% światowych kosmetyków, leków farmaceutycznych oraz ziołowych pochodzi z lasów równikowych. Ponadto blisko 3000 roślin ma właściwości antynowotworowe, z czego 70% tych roślin znajduje się wyłącznie w deszczowych lasach Amazonii. Każdej sekundy wycina się las zajmujący powierzchnie równą wielkości piłkarskiego boiska. Jeśli proces ten się nie zatrzyma ?......

Uczniowie byli ciekawi jak wygląda życie ludzi w tej strefie krajobrazowej. To oni przygotowali plakaty, prezentacje, notatki i opowiadali o ludziach równikowych lasów. Każdy miał coś do powiedzenia. Szkoda ,że lekcja tak szybko minęła.

• Zdjecie1
  • Zdjecie12