Edukacja, Education, Ausbildung, L'éducation,Εκπαίδευση,'Educazione – szkolny tydzień języków europejskich

tydzien (44)Nie tylko w ramach Europejskiego Dnia języków obcych zwracamy naszym uczniom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach Europy. Różnorodne aktywności pokazujące bogactwo kulturowe i językowe Europy przygotowane dla uczniów zachęciły ich do praktycznego zastosowania języka angielskiego.

Przygotowanie quizu „France -7a versus Greece -7b” w języku angielskim z wykorzystaniem aplikacji Kahoot!, przez uczniów klas siódmych, stworzyło możliwość poszerzenia wiedzy na temat krajów europejskich, podzielenia się nią z rówieśnikami oraz wzmocnienia więzów koleżeńskich. Prace przedstawiające „szkolne słownictwo” w europejskich językach przygotowali uczniowie klas 6a, 7a, 7b. Uczniowie włączyli się do wspólnego „odkrywania języków” i poznali „europejskie” słówka dotyczące tematyki edukacji. Trzecioklasiści wędrowali po Europie z piosenką „The Countries of the World Song – Europe” i poznali angielskie nazwy krajów i ich położenie na kontynencie. Klasa 4a zagrała w grę planszową „Z Europkiem przez Europę”. Wesoły smok zabrał graczy w pełną przygód podróż po Europie. Pokonując kolejne pola planszy, uczniowie poznawali wyrażenia w językach obcych, a także odkrywali ciekawe miejsca, potrawy, tradycje i zwyczaje krajów europejskich. Uczniowie klas 8a i 8b rozwiązywali quiz „How much do you know about the UK?” , który sprawdzał i poszerzał znajomość zagadnień z zakresu geografii oraz wiedzy ogólnej na temat Zjednoczonego Królestwa. Jedynie prawidłowo wskazana odpowiedź na pytania przygotowane przez nauczyciela dawała możliwość przekazania tykającej „bomby” kolejnemu uczniowi, co sprawiło, że z każdą sekundą napięcie rosło. Klasa I a poznała angielskie nazwy czterech krajów europejskich, a kolorowanie zakodowanych flag okazało się doskonałym ćwiczeniem utrwalającym nazwy kolorów. Ponadto uczniowie podzieleni na drużyny: the UK, Italy, Spain, Germany mieli za zadanie przywitać się i pożegnać w języku swojej drużyny, a także prawidłowo zareagować na polecenie wydane przez nauczyciela. Natomiast klasa II a zagrała w grę „5 sekund”. Każdy uczeń rozwijał jeden listek papierowej „kapusty” i udzielał odpowiedzi na znajdujące się na nim pytania dotyczące angielskiego słownictwa z różnych kategorii. Uczniowie wykonali również ćwiczenie online na platformie LearningApps.org – dopasowywali flagi do angielskich nazw krajów europejskich. Na zakończenie wysłuchali piosenki „Panie Janie” w czterech wersjach językowych, podejmując próbę odgadnięcia jaki to język i wspólnie zaśpiewali anglojęzyczną wersję piosenki.
Jak co roku odbył się konkurs plastyczny „Picture this idiom”. Tematyka tegorocznych prac dotyczyła idiomów (wyrażeń/powiedzeń/przysłów) z kategorii - części ciała. Laureatkami konkursu zostały:
- Zuzanna Wójcicka (kl. VIII a) - I miejsce,
- Julia Siwonia (kl. VIII a) – II miejsce,
- Emilia Stachurska (kl. VIII b) – III miejsce. Gratulujemy!!!

Najważniejsze, że wzmocniliśmy zapał do nauki oraz jesteśmy gotowi do uczenia się języków przez całe życie, zarówno w szkole, jak i poza nią, na potrzeby przyszłej kariery zawodowej, czy też dla własnej przyjemności.

Opracowały:
Krystyna Kornet-Pobratyn